Lite drewno

Tworzymy z pasją

Lite drewno

lite drewno

W poprzednim artykule opisaliśmy materiały jakie najczęściej wykorzystywane są do wyrobu mebli. W dzisiejszym artykule opiszemy czym jest, jak jest wykorzystywane i z jakiego surowca jest produkowane lite drewno.

Lite drewno jest materiałem pozyskiwanym z drzew rosnących w naturze. Surowiec ten nie jest nowym materiałem, wykorzystywany jest już od zarania dziejów. W starożytności wykorzystywany był do budowy statków, świątyń, domów czy pierwszych rodzajów mebli. W kolejnych wiekach historii dalej przyczyniał się do produkcji wielu różnorakich rzeczy. Zaczynając od balist, łuków, kusz i innych materiałów arsenałowych poprzez budownictwo coraz to nowszych statków, domostw, świątyń czy kolejnych rodzajów mebli. Wracając jednak do nowożytności i naszych czasów drewno dalej jest bardzo popularnym materiałem bez którego nie da się obejść. Aktualnie wykorzystywany jest w budownictwie, służy jako opał, a także wykorzystywany jest do produkcji mebli. I tym właśnie aspektem zajmiemy się w dzisiejszym artykule. 

Materiał ten może być produkowany z każdego rodzaju jak i gatunku drzewa. Zaczynając od drzew liściastych po iglaste, od małych po duże. Drzewo ścięte poddawane jest obróbce, podczas której usuwana jest kora a drzewo cięte jest na odpowiednie elementy. W takiej postaci surowiec przekazywany jest do suszarni, gdzie poddawane jest suszeniu. Kolejnym krokiem jest już przekazanie takiego materiału do stolarza, który z danego drewna stworzy produkt na miarę potrzeb klienta. Stolarz może wykonać wiele różnorodnych produktów poczynając od rękodzieła na specjalne zamówienie klienta takie jak np. serce z grawerem, poprzez schody czy meble do kuchni, salonu, gabinetu, łazienki.

Każdy element tworzony przez stolarza musi być odpowiednio zaimpregnowany, aby nie straciło na odporności. Lite drewno zabezpieczane jest impregnatami ochronnymi przeciwko wchłanianiu wody i blaknięciu. Stolarz może zachować jego naturalny wygląd używając tylko lakierów i impregnatów ochronnych, które przede wszystkim będą podkreślały naturalny wygląd surowca. Można również użyć specjalnych lakierów, które zamaskują nam naturalny wygląd kosztem wyboru kolorów odpowiadających gustom najbardziej wymagających klientów. 

Poszczególne surowce, czyli drzewa jakie wykorzystywane są do procesu produkcji mebli lub innych rękodzieł a także ich najczęstsze zastosowanie opiszę w kolejnych artykułach. Rękodzieła wychodzące spod mojej ręki możecie obejrzeć w mojej galerii

 

Dodaj komentarz